Spansk arkitekt bak nytt Munchmuseum

100 milliarder kroner ble brukt på arkitektkonkurranse i forbindelse med oppføring av nytt Munch-museum. Det spanske arkitektkontoret Herreros Arquitectos vant med museumsbygget Lambda i Bjørvika.

Tekst: Bente Puig

I fjor ble prosjektet stoppet av Oslo-politikerne, og nye utredninger er kommet for plassering på Tøyen og Tullinløkka. – Å avgjøre Munchs skjebne er et nasjonalt anliggende, ikke noe lokalpolitikere burde få bestemme, sier arkitektfi rmaet Snøhettas Kjetil Trædal Thorsen, som ønsker Lambdas bygg velkommen som nabo til Operaen. Magne Furuholmen, som selv er kunstner, går ikke av veien for å demonstrere for å få Lambda-prosjektet gjennomført.

– Det er på tide med et sentralt beliggende museum som har gode nok rammebetingelser til å hedre vår viktigste kunstner gjennom tidene på en verdig måte, sier Magne Furuholmen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.